Jak pracuje fotograf ślubny?

Wydawać by się mogło, że robienie zdjęć podczas ślubu i wesela to w dużej mierze zabawa. Bo co może być trudnego w fotografowaniu bawiących się ludzi? Nic bardziej mylnego! Profesjonalna fotografia wymaga dużego doświadczenia i jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym. Wbrew pozorom to nie tylko praca podczas wydarzenia, ale również długie godziny po jego zakończeniu.

Co musi wiedzieć fotograf przed ślubem?

Fotograf ślubny, który zjadł dosłownie zęby na swoim fachu, ma tak ogromne doświadczenie i wiedzę, że nie musi specjalnie przygotowywać się do nowych zleceń. Dokładnie wie, jak wygląda kolejność zdarzeń podczas ślubu i wesela i dzięki temu jest przygotowany na uchwycenie najważniejszych kadrów. 

Całkiem inaczej ma się kwestia techniczna. Tutaj przygotowania do ślubu są oczywiście skrupulatnie realizowane. Sprzęt fotograficzny musi być sprawny, wszystkie baterie naładowane, obiektywy sprawdzone, przeliczone i spakowane. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo innych technicznych drobiazgów,  o których większość osób nie ma pojęcia. Następnie fotograf weselny musi sprawdzić lokalizację, gdzie odbędzie się ślub i wesele i zaplanować trasę, by zdążyć na ustaloną godzinę.

Fotograf ślubny - jakie ma cechy?

Każdy może fotografować, ale nie każdy będzie robił to dobrze. Fotograf ślubny musi być empatyczny, kontaktowy i towarzyski. Pracuje z ludźmi, więc powinien potrafić z nimi rozmawiać i ich rozumieć. Pozwala to na sprawną współpracę, która przebiega w miłej i luźnej atmosferze, a finalnie przekłada się bezpośrednio na zdjęcia. 

Jaki jeszcze powinien być fotograf weselny? Skupiony i niewidzialny. Skupiony, ponieważ ślub i wesele są bardzo dynamiczne i każda chwila bezpowrotnie ucieka. Fotograf odpowiada za to, co zostanie uwiecznione na zdjęciach. Niewidzialny zaś dlatego, że najlepsze kadry ze ślubu i wesela to te, które nie są w żaden sposób pozowane. Naturalność daje najlepsze rezultaty, dlatego dobry fotograf weselny jest niezauważalny.

This article was updated on grudzień 1, 2020